11 Oca
Yönetici 0 Yorum


Orangerie Müzesi – Musée de l’Orangerie – Limonluk Müzesi | İzlenimcilik, Ard İzlenimcilik Ve ..

Kategori: Tarihi Yapılar, Müzeler ve Antik Kentler

Orangerie Müzesi – Musée de l’Orangerie – Limonluk Müzesi

Orangerie Müzesi – Musée de l’Orangerie – Limonluk Müzesi, Paris’te bulunan bir sanat müzesidir. Müzede izlenimcilik, ard izlenimcilik ve Paris Okulu akımlarına ait tablolar sergilenir. Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Chaim Soutine, Alfred Sisley ve Maurice Utrillo gibi ressamların eserleri müzede yer alır.

Orangerie Müzesi  Musée de lOrangerie  Limonluk Müzesi | İzlenimcilik, Ard İzlenimcilik Ve ..  tarihi yapilar muzeler

Orangerie Müzesi

Kuruluş tarihi İnşaat: 1852
Müzeye dönüşüm: 1927

Tuileries Sarayı‘nın eski limonluğu olan müze binası, Sen Nehri kenarında, Tuileries Bahçesi’nin Concorde Meydanı‘ndaki güneybatı girişindedir. Müzenin karşısında, bahçenin kuzeybatı girişinde yer alan eski tenis kortu binasında ise, çağdaş sanat müzesi olarak kullanılmakta olan Galerie nationale du Jeu de Paume yer alır.

Tarih

Binanın özgün planları Fransız mimar Firmin Bourgeois tarafından çizildi. Bina daha sonra, Louis Visconti’nin liderliğindeki bir ekip tarafından 1852′de tamamlandı ve Tuileries Bahçesi’nin limonluğu olarak kullanılmaya başladı. Bina İkinci İmparatorluk boyunca, bahçedeki soğuğa dayanıksız bitkilerin kış aylarında korunması amacıyla kullanıldı. Üçüncü Cumhuriyet’in ilk yıllarında binanın kullanım amacı değişti. Bir süre depo, kışla, konser salonu ve spor salonu olarak kullanıldı. Zaman zaman inşaat şantiyesi, bahçıvan deposu, köpek barınağı ve hatta sergi salonu olarak da kullanıldı.

Orangerie Müzesi  Musée de lOrangerie  Limonluk Müzesi | İzlenimcilik, Ard İzlenimcilik Ve ..  tarihi yapilar muzeler

Claude Monet’nin Nilüferler’inin sergilendiği oval odalardan biri

Orangerie Müzesi  Musée de lOrangerie  Limonluk Müzesi | İzlenimcilik, Ard İzlenimcilik Ve ..  tarihi yapilar muzeler

Nilüferler

1921′de bina, karşısında yer alan jeu de paume salonuyla birlikte Güzel Sanatlar İdaresine devredildi ve binalarda Musée du Luxembourg isimli bir çağdaş sanat müzesi açılması planlandı. 1927′de Claude Monet, arkadaşı Georges Clemenceau’nun girişimleri sonucunda, Nilüferler serisine ait 8 büyük tablosunu, bu binada sergilenmek üzere Fransa Devleti’ne hediye etti. Tablolar, Monet’nin Giverny’deki nilüferlerle kaplı göletinin panoramik bir görüntüsünü oluşturacak şekilde, binanın içindeki iki oval odada sergilenmeye başladı.

André Masson’un 1952′de “İzlenimcilik’in Sistine Şapeli” olarak tanımladığı bu iki salon, o dönemde Musée Claude Monet adıyla da anılıyordu ve binadaki sergi alanının yarısını kaplıyordu. Alanın diğer yarısında ise geçici sergiler düzenleniyordu. 1932′de Édouard Manet’nin yüzüncü doğum yılı anısına düzenlenen büyük retrospektif sergi bu alanda gerçekleştirildi. Aynı şekilde 1941 yılında, savaşa rağmen Berthe Morisot’un yüzüncü doğum yılı sergisi de burada düzenlendi.

1959 ile 1963 yılları arasında, Jean Walter ve Paul Guillaume Koleksiyonu müzenin mülkiyetine geçti. Koleksiyonda bulunan 144 tablonun sergilenebilmesi için 1960 ile 1965 yılları arasında binada büyük çaplı bir renovasyon çalışması yapıldı. Binanın içi, beton bir tavan yapılarak iki kat hâline getirildi. Monet’nin tabloları daha önce bulundukları yerde bırakılarak yapay ışık ile ışıklandırıldı. Walter-Guillaume Koleksiyonu ise yeni yapılan ve gün ışığının ulaşabildiği ikinci katta sergilenmeye başladı.

1999′da müzede birkaç ay süren bir sergi kapsamında, Monet’nin Nilüferler serisine ait birçok resim, dünyanın çeşitli yerlerindeki müzelerden toplanarak sergilendi. Ressamın bahçesindeki gölette yer alan nilüferleri resmettiği 250 tablosundan 60 tanesi bu sergide yer aldı. Bu özel sergi için müzenin duvarları mor ve menekşe rengi tonlarına boyandı.

Orangerie Müzesi  Musée de lOrangerie  Limonluk Müzesi | İzlenimcilik, Ard İzlenimcilik Ve ..  tarihi yapilar muzeler

Orangerie Müzesinin kat planı

2000 ile 2006 arasında, binanın anıt değeri de dikkate alınarak, kapsamlı bir yenileme ve genişletme çalışması daha yapıldı. Monet’nin Nilüferler’inin yeniden gün ışığına kavuşturulması için, ara tavan kaldırıldı. Walter-Guillaume Koleksiyonu için, binanın yan tarafına, camla kaplı tavanından gün ışığı alabilen bir yeraltı salonu inşa edildi. Bu ek bina için yapılan kazı çalışmaları sırasında, XIII. Louis zamanından kalma 400 yıllık surlar keşfedildi. Bu tarihi yapının korumaya alınabilmesi için inşaat bir süre durdu. Kalıntıların bir bölümü müzenin alt katında görülebilmektedir. 29 milyon avroya mal olan bu yenilemeler sonrasında müzenin sergileme alanı 3200 m2′den 6300 m2′ye çıktı.

Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 01.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Tarihi Eserler – Yapılar | Antik Kentler bölümünde paylaşılmıştır ve 177 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.


Orangerie Müzesi – Musée de l’Orangerie – Limonluk Müzesi | İzlenimcilik, Ard İzlenimcilik Ve Paris Okulu Akımlarına Ait Tablolar Sergilenen Paris’teki Sanat Müzesi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın …Yoruma Kapali

Otel - Pansiyon - Tatil - Gezi Arama Kutusu

Arşivler