15 Haz
Yönetici 0 Yorum


Mısır Piramitleri | Yeryüzündeki En Eski Anıtkabirler

Kategori: Tarihi Yapılar, Müzeler ve Antik Kentler

Mısır piramitleri yer yüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir.Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Harikası” olma niteliğine hak kazanmıştır.

Piramitler, firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral, kraliçe, prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır.

SFENKS

Mısır’da, Giza’daki üç büyük piramidin biraz doğusunda, bilinmez bir zamandanberi bu vadiyi bekleyen, gözlerini doğuya dikmiş yarı insan, yarı aslan bir heykelvar: Sfenks. Ejiptologlar, Khafre piramidini Vadi Tapınağı’na bağlayan yolunbitiminde yer alan bu gizemli ve “dilsiz” yapının, İ.Ö 2500 dolaylarında firavun Khafre tarafından yaptırıldığını düşünüyorlar. Oysa ne Giza’daki herhangi bir anıtta bunu destekler bir ifade var, ne de Mısır’ın herhangi bir yerinde. Sfenks’inyapıldığı tarih, Ejiptologlar ne derse desin, bilinmiyor.

GİZA PİRAMİTLERİ Mısır Piramitleri | Yeryüzündeki En Eski Anıtkabirler   tarihi yapilar muzeler

Tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı zannedilen Giza piramitleri;Keops, Kefren, Mikerinos. İsimlerini aldıkları firavunlar tarafındanyaptırılmıştır. Bu üç piramit dünyadaki en büyük piramitlerdir.Giza’da sadece bu piramitler bulunmaz. Sırf Mısır’da yüzlerce irili ufaklı piramitler mevcuttur ama buGize piramitlerini öbürlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamasıdır. Piramitler yalnızca Mısıra özgüde değildir.Güney Amerika kökenli Maya ve Azteklerde piramitler yapmışlardır. Piramitlerin gökyüzünü incelemek amaçlı yapıldığı da zannedilmektedir.

KEOPS
Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır’daki KeopsPiramididir. Mısır’ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunanGiza Yaylasında bulunmaktadır.

Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.

Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. İkinci büyük piramit, Keops’un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren’e aittir. Küçük piramitise M.Ö. 2500′lü yıllarda hüküm süren Mikerinos’a aittir.

Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir. Tepeden 10 metre kadar aşınmıştır.Bazıları 10-15 ton ağırlığında olan 2.300.000 adet blok taşın üst üste yığılmasıylaoluşturulmuştur. Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik biralanı kaplar. Piramidin iç ortasında, tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası, hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 10,5 metre uzunlukta, 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır.

Tarihçi Herodot’a göre, ağır granit blokları, piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda, 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır. Sadece bu rampanınyapılması bile 10 yıl sürmüştür. Bu muazzam mezar, üç ayda bir toplanan 100.000 esirin çalışmasıyla 30 yılda tamamlanmıştır. Daha sonra da Keops’un ve eşinin mumyalanmış cesetleri bu mezara yerleştirilmiştir.

Kefren Piramidi

Kefren piramidinin boyu 143.5 metre, eğimi 53.2 derecedir. Kefren’in oğlu

Mikerinos’un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst
bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir.
Mikerinos Piramiti

Mısır Piramitleri | Yeryüzündeki En Eski Anıtkabirler   tarihi yapilar muzeler

Mikerinos Piramidi, Gize Piramitlerinin en küçüğüdür. Piramit, Mikerinos
öldükten sonra oğlu Shepseskaf tarafından bitirtilmiştir.Piramit 66,5 m yüksekliğindedir. Mikerinos’un, Kefren Piramidi ve Keops Piramidinden diğer bir farkı, defin odasının aşağı oda olmasıdır.

GİZE PİRAMİTLERİ BİR ARADA

Aşağıdaki resimde ise GİZE PİRAMİTLERİ (KEOPS ,KEFREN,MİKERİNOS )
beraber görülmektedir.


Mısır Piramitleri | Yeryüzündeki En Eski Anıtkabirler   tarihi yapilar muzeler

Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 16.10.2007 tarihinde hale tarafından, Tarihi Eserler – Yapılar | Antik Kentler bölümünde paylaşılmıştır ve 7437 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Mısır Piramitleri | Yeryüzündeki En Eski Anıtkabirler orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın …Yoruma Kapali

Otel - Pansiyon - Tatil - Gezi Arama Kutusu

Arşivler