10 Oca
Yönetici 0 Yorum


Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi – National Archaeological Museum of Florence – Museo archeologico ..

Kategori: Tarihi Yapılar, Müzeler ve Antik Kentler

Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi

National Archaeological Museum of Florence – Museo archeologico nazionale di Firenze

İtalya Floransa’da bir arkeoloji müzesidir. 1 piazza Santissima Annunziata’da Crocetta Sarayı’nda (saray 1620 yılında Ferdinand I de Medici’nin kızı prenses Maria Maddalena de’ Medici için, Giulio Parigi tarafından inşa edilmiştir.) konumlanır.

Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi   National Archaeological Museum of Florence   Museo archeologico ..   tarihi yapilar muzeler

Müzenin giriş kapısı

Müze, Faenza yolu üzerinde Cenacolo di Fuligno yapıları içinde 1870 yılında kral II Victor Emmanuel’in varlığında törenle açıldı. O zaman sadece Etrurya ve Roma kalıntılarını içeriyordu. Koleksiyonun genişlemesi nedeniyle yer bir yer gereksinimi doğdu ve 1880 yılında müze kendisinin halihazırdaki yerine taşındı.

Koleksiyonun ilk eseas dayanağı Medici ve Lorraine ailelerinin koleksinlarına dayanıyordu. Bunların çoğu 1890 yılına kadar Uffizi’den transfer edilmişti(mermer heykel koleksiyonları hariç, bunların mülkiyeti o zaman Uffizi’deydi). Mısır bölümü ilkin 18nci yüzyılın ilk yarısında Pierre Léopold de Toscane’nin koleksiyon parçalarından oluşturuldu. Diğer bir hareket 1828-29 yılında aynı Büyük Dük tarafından Ippolito Rosellini ve Champollion (hiyogrolif yazısının şifresini ilk çözen kişi) yapıldı. 1987 yılında Etrurya üzerinde bir yeni topografik müze eklendi, fakat o 1966 yılındaki sel baskınında tahrip oldu.

Etrurya koleksiyonları:

Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi   National Archaeological Museum of Florence   Museo archeologico ..   tarihi yapilar muzeler

Arezzo Kimerası

Etrurya odalarının organizasyonu 2006 yılında tekrar düşünüldü ve yeniden düzenlendi. Ayrıca 2006 yılında 1966 yılındaki sel baskınından zarar görmüş 2000 in üzerindeki objenin 40 yıldan sonra resterasyonu icra edildi.

• Arezzo Kimerası – 1553 yılında Arezzo’da bir Medici kalesinin inşası sırasında keşfedildi.
• Arringatore heykeli (İ.Ö.1nci yüzyıl)
• Mater Matuta heykeli (İ.Ö. 460-450)
• Laerthia Seianti lahiti (İ.Ö. 2nci yüzyıl)
• Baratti Büyük Amfora (İ.Ö. 4ncü yüzyıl)
• Amazonların Lahiti (İ.Ö. 4ncü yüzyıl)

Roma koleksiyonları:

• “idolino of Pesaro”, 146 cm uzunluğunda bronz bir genç adam heykeli, klasik Yunan orijinalinden Roma kopyası, 1530 yılı Ekim ayındaPasero merkezinde parçalar içinde bulundu.
• “torso di Livorno”, Yunan orijinalinden bir 5nci yüzyıl bir kopi.
• Statue of a cockerel, ayrıca “Gallo Treboniano” olarak adlandırılır, geç 3ncü yüzyıl işi.
• The Minerva of Arezzo, İ.Ö. 4ncü yüzyıl Praxiteles’e adanan Yunan modelinin bir bronz Roma kopyası.

Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi   National Archaeological Museum of Florence   Museo archeologico ..   tarihi yapilar muzeler


Ulusal Arkeoloji Müzesinde bir Etrüsk pavyonu

Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 26.12.2009 tarihinde Hale tarafından, Tarihi Eserler – Yapılar | Antik Kentler bölümünde paylaşılmıştır ve 255 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.


Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi – National Archaeological Museum of Florence – Museo archeologico nazionale di Firenze | İtalya Floransa’da Arkeoloji Müzesi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın …Yoruma Kapali

Otel - Pansiyon - Tatil - Gezi Arama Kutusu

Arşivler